Koniec sezonu turystycznego

Za nami kolejny sezon turystyczny. Pora podsumowań, wyciągania wniosków i planów na przyszłość. Kolejny rok z rzędu zanotowaliśmy wzrost frekwencji zwiedzających Stare Miasto.

Do końca ubiegłego tygodnia ekspozycję w Bastionie Filip zwiedziło 8.826 osób, Bramę Berlińska odwiedziły 3.473 osoby. Obsłużyliśmy łącznie świadcząc usługi przewodnickie ponad 130 grup turystycznych z Polski, Niemiec, Holandii i Wlk. Brytanii i USA. Małe grupki lub nawet pojedyncze osoby przybywały do nas ponadto z Rosji, Ukrainy, Czech, Bułgarii, Włoch, Hiszpanii, a nawet z Japonii i Indii. Jeden turysta trafił do nas z Hong Kongu! Po raz pierwszy zmieniły się znacząca proporcje jeśli chodzi o narodowość turystów. 65% stanowią Polacy, 35% obcokrajowcy (dotychczas stosunek ten wynosił 50/50).  Najwięcej zwiedzających mięliśmy w maju, czerwcu i wrześniu. Statystyki obejmują wyłącznie osoby, które wchodziły do naszych obiektów. Nie liczymy uczestników imprez na Starym Mieście (Dni Twierdzy, Filmowa Noc Muzeów, U Jana na imieninach itp.) oraz turystów i spacerowiczów nie korzystających z naszych usług. Ich liczbę szacujemy na ok. 12 tys. Łącznie przez Stare Miasto przewija się ponad 20 tys. osób, co oznacza, iż miejsce to jako atrakcja turystyczna posiada ogromny potencjał rozwojowy i musimy się liczyć z dalszym wzrostem obciążeń.

Przerwa zimowa potrwa teraz do marca, jednakże nadal możliwe jest zwiedzanie Starego Miasta i naszej ekspozycji przez grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zachęcamy jednakże do wizyty u nas w bardziej sprzyjających porach roku. Wówczas walory poznawcze łączymy z przyjemnościami spaceru w scenerii ruin i przyrody.