Wizyta gości z Ukrainy

8 lutego br. do Kostrzyna przybyła delegacja z gminy Międzybóż na Ukrainie. Mer Oleksandr Tkach wraz z radnymi gminy przybyli do nas celem poznania zasad funkcjonowania polskiego samorządu. Podczas wizyty została podpisana pomiędzy samorządami deklaracja woli zawarcia umowy partnerskiej służącej umacnianiu stosunków dobrosąsiedzkich.

Wizyta delegacji Miedzyboża była także okazją do złożenia wizyty w kilku instytucjach miasta, w tym Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W skład delegacji wchodził m. in. dyrektor Państwowego Ośrodka Historyczno-Kulturalnego na Zamku Międzybóż Oleg Pogorelec, który był bardzo zainteresowany współpracą naukową z muzeum z racji bardzo podobnej tematyki placówki i wspólnych zagadnień. Zamek należał  niegdyś do wielkiego hetmana koronnego i wojewody ruskiego Mikołaja Sieniawskiego, który w 1539 r. otrzymał warownię od króla Zygmunta Starego.

W trakcie wizyty cała grupa zwiedziła Stare Miasto oraz ekspozycję w Bastionie Filip. Dyrektor Pogorelec  zagościł w naszej placówce nieco dłużej i dogłębnie zapoznał się z pracą  MTK oraz kwestiami ochrony i rewitalizacji zabytków architektury. W obecnej sytuacji geopolitycznej i ze względu na działania wojenne wszelkie pomysły na temat współpracy musimy odłożyć na czas nieokreślony…