Łowcy cieni – gra detektywistyczna

Na zlecenie Instytutu Pileckiego w Berlinie została opracowana gra komputerowa pod tytułem „Łowcy cieni - sprawa Reinefartha”. Jest to narracyjna gra detektywistyczna, która należy do gatunku click and point adventures (wskaż i kliknij). Gracz wciela się w rolę prokuratora , który w 1960 roku rozpoczyna pracę we Flensburgu.  Jego zadaniem jest rozwiązać sprawę tytułową i ustalić, czy Heinz Reinefarth jest winny zarzuconych mu przestępstw.

W wyniku rozkazu Hitlera dotyczącego ukarania śmiercią mieszkańców Warszawy za wybuch Powstania Warszawskiego, między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na warszawskiej Woli zamordowano według różnych szacunków od 15 do 60 tys. ludności cywilnej. Zbrodniarzami dowodził generał SS Heinz Reinefarth, późniejszy dowódca twierdzy Kostrzyn, nazywany także „katem Warszawy”. Po wojnie został członkiem parlamentu landu Szlezwik-Holsztyn i burmistrzem miejscowości Westerland na wyspie Sylt. Za swoje zbrodnie nigdy nie poniósł kary. 

Jako gracz masz okazję zmienić bieg historii. Na swojej drodze spotykasz świadków i dokumenty, które opisują przebieg wydarzeń i mogą przyczynić się do rozwiązania sprawy. Czy to się uda? Tak jak w prawdziwym życiu, w grze możliwe są różne zakończenia i tylko od gracza zależy, czy prawda o Reinefarcie ujrzy światło dzienne. Gra ma również charakter edukacyjny. Wypowiedzi świadków, treść dokumentów są autentyczne.

Gra dostępna jest w polskiej i niemieckiej wersji językowej pod następującym adresem: www.dieschattenjaeger.de Zachęcamy do spróbowania swych sił.