Dwie wystawy przy współudziale MTK

Mimo utrudnień na granicy polsko-niemieckiej Muzeum Twierdzy nie zrezygnowało ze współpracy partnerskiej z instytucjami z drugiej strony Odry. Współpraca ta przybrała nieco inne formy, bezpośrednie spotkania zostały zastąpione kontaktami przez Internet, ale nie przeszkodziło to we wspólnym zorganizowaniu dwóch wystaw.

18 czerwca we Frankfurcie otwarta została wystawa zatytułowana „Odra. Nasza rzeka” zrealizowana wspólnie przez Muzeum Miejskie Viadrina oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn w ramach projektu „Zaangażowani w Odrę”. Jest to polsko-niemiecka wystawa objazdowa prezentująca na 16 planszach różnorakie aspekty życia nad rzeką i wykorzystania jej wód w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Wystawę wzbogacają filmy, gry dla dzieci, pulpity oraz eksponaty, w tym m. in. dwie wręgi łodzi z zasobów naszego muzeum. W dniu 26 września obchodzony będzie we Frankfurcie „Dzień Rzeki”. W tym dniu w programie ujęto tematyczne rejsy statkiem po Odrze, specjalne oprowadzanie po wystawie oraz konkurs malarski i rękodzielniczy. W ramach projektu odbędą się również dwujęzyczne panele dyskusyjne oraz spotkanie sieciowe kulturoznawców i muzealników z polsko-niemieckiego pogranicza. Wystawa w listopadzie trafi do Kostrzyna.

Dzień później, 19 czerwca, na dworcu w Küstrin-Kietz otwarto wystawę „Kostrzyn. Codzienność powojennego miasta“ zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kietz-Bahnhof/Dworzec Chyża. Przedstawia ona pierwszy raz publikowane zdjęcia polskiego fotografa-amatora z Kostrzyna Henryka Pierzchały z lat 60. XX w., pozwalające wejrzeć w codzienne życie nowo powstającego polskiego miasta. Ukazują one doznania młodej generacji przybyłych na miejsce osiedleńców, ściśle związane z przywróceniem do życia doszczętnie zniszczonego w 1945 r. miasta jako ośrodka przemysłowego. Kronika z informacjami o powojennym rozwoju Kostrzyna uzupełnia prezentowane fotografie. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które nabyło fotografie od autora i udostępniło je bezpłatnie partnerom niemieckim. Wystawa czynna będzie do 15 września br. w każdą sobotę i niedzielę w godz. 10:00-17:00 na dworcu kolejowym w Kietz. Zapraszamy!

Henryk Pierzchała (rocznik 1951) przybył do Kostrzyna nad Odrą w 1958 r., gdy jego ojciec (pracownik odtwarzanej fabryki celulozy) otrzymał mieszkanie i mógł sprowadzić na miejsce rodzinę. Przygodę z fotografią rozpoczął jako 9-latek. Fotografuje do dziś. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą bez wyjątku z lat 60., gdy dorastał i rozwijał swoją pasję, przy okazji dokumentując realia życia w odradzającym się mieście. W latach 70. ukończył Politechnikę Szczecińską, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Coraz silniej odczuwając ograniczenia szarej rzeczywistości „realnego socjalizmu" starał się z niej wyrwać i po wielu staraniach został marynarzem. W 1981 r. „wybrał wolność" schodząc ze statku w Brunsbüttel nad Kanałem Kilońskim i pozostając na stałe w Niemczech. Do Polski przyjechał ponownie dopiero po politycznym przełomie, w 1990 r. Obecnie na zmianę mieszka Kostrzynie i w Hamburgu.