PRL-owskie tablice w Bastionie Filip

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zajmuje się głównie historią miasta-twierdzy, ale nie stroni również od innych tematów, w tym najnowszej historii Kostrzyna. W ostatnim czasie udało nam się pozyskać i zabezpieczyć część tablic pamiątkowych eksponowanych niegdyś na obiektach użyteczności publicznej czy pomnikach. Niestety, część przepadła, być może bezpowrotnie.

W naszych zbiorach znalazły się m.in. tablica ze Stadionu Miejskiego, tablica gen. Karola Świerczewskiego z dawnej Szkoły Podstawowej nr 1, tablica z SP nr 4 czy też tablica z kamienia przy amfiteatrze. W ubiegłym tygodniu zostały one przeniesione z Bramy Berlińskiej do Bastionu Filip i stały się tym samym fragmentem stałej ekspozycji muzealnej.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców Kostrzyna (i nie tylko) o udzielenie informacji pozwalających na zlokalizowanie miejsca przechowywania tablic, które zniknęły z przestrzeni publicznej. Chodzi nam m. in. o: tablicę na strażnicy WOP przy ul. Mickiewicza, tablicę na rozebranej już sali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Piastowskiej, tablice z pomnika Świerczewskiego przy ul. Kościuszki. Za wszelkie wskazówki, które mogłyby nas zaprowadzić na ich ślad, z góry dziękujemy.