
Tomasz Michalak
Zmiany w programie manewrów
Jak powszechnie wiadomo w związku ze śmiercią Papieża Franciszka i zaplanowanym na sobotę 26 kwietnia pogrzebem dzień ten został ustanowiony w Polsce dniem żałoby narodowej. Nie pozostaje to bez wpływu na zaplanowane wydarzenia kulturalne.
Nowe tablice z nazwami ulic
Stare Miasto w Kostrzynie nad Odrą zyskało nowe tablice z nazwami ulic. To kolejny krok w działaniach na rzecz rewitalizacji i lepszego oznakowania tej historycznej części miasta. W ostatnich dniach zamontowano kilkadziesiąt estetycznych, metalowych tablic, które zastąpiły wysłużone i często zniszczone poprzedniczki.
Z wizytą u niemieckich sąsiadów
16 kwietnia przed południem miała miejsce uroczystość otwarcia Muzeum - Stacji Historycznej w Seelow. W uroczystości wziął udział nasz reprezentant dyr. Ryszard Skałba.
Wiosenny Biwak Militarny
Każdej wiosny na kostrzyńskim Starym Mieście pojawiają się rekonstruktorzy w XVIII-wiecznych mundurach pruskich. To członkowie stowarzyszeń kultywujących tradycje militarne z czasów Fryderyka Wielkiego – władcy, który odcisnął wyraźne piętno na historii miasta. Nic więc dziwnego, że nasza twierdza przyciąga pasjonatów tej epoki.
Przywracanie Bastionu Filip „do życia”
Po powodzi, która w wrześniu 2024 roku dotknęła Kostrzyn nad Odrą, Muzeum Twierdzy intensywnie pracuje nad przygotowaniem się do nowego sezonu muzealno-turystycznego. Po zalaniu kazamat Bastionu Filip zespół muzeum podjął szereg działań mających na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności obiektu.
Wektor Pamięci dla Muzeum Twierdzy
Muzeum Twierdzy Kostrzyn dołączyło do międzynarodowego projektu Liberation Route Europe, którego celem jest upamiętnienie i promocja miejsc związanych z wyzwoleniem Europy spod okupacji nazistowskiej podczas II wojny światowej.
Remont siedziby muzeum zakończony!
Nareszcie! Po wielu latach oczekiwania i nareszcie nasza placówka uzyskała przyzwoity, godny wygląd. Stary obiekt Straży Granicznej wybudowany w latach 90 nie przechodził dotychczas gruntownego remontu. Przeciekający dach, zalewane pomieszczenia przez nieszczelne okna, przerdzewiałe grzejniki, stara i zużyta instalacja wodna, kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna dawały nam się przez lata we znaki.
Uroczystości rocznicowe dobiegły końca
W miniony weekend odbyły się w Kostrzynie uroczyste obchody 80. rocznicy zakończenia walk o miasto oraz oswobodzenia obozu Stalag III C Alt Drewitz. Było to cykl kilku wydarzeń zorganizowanych przez miasto przy współpracy kostrzyńskich instytucji kultury.
80 rocznica zakończenia walk o Kostrzyn
31 marca 1945 r. po dwóch miesiącach zażartych walk o miasto-twierdzę Kostrzyn (Küstrin) żołnierze sowieccy zatknęli na nadszańcu Bastionu Król czerwony sztandar jako znak zwycięstwa. W tym roku przypada 80 rocznica tego wydarzenia, które na dziesięciolecia zdeterminowało rozwój i obecny kształt Kostrzyna nad Odrą.
Sesja archeologiczna w Żaganiu
W dniach 20 - 21 marca 2025 roku odbyła się IV Lubuska Sesja Sprawozdawcza obejmująca tematyką badania archeologiczne na terenie województwa lubuskiego w latach 2023-2024. W sali konferencyjnej Pałacu Książęcego Lobkowitzów w Żaganiu zgromadzili się naukowcy z całej Polski, służby konserwatorskie oraz pasjonaci archeologii w celu zaprezentowania wyników swoich badań.