Wystawa-Kietz-470px
Miejsce
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Dworcowa 7, Kostrzyn nad Odrą
Terminy
  • 2022-01-13 17:00
W czerwcu br. na dworcu w Küstrin-Kietz otwarto wystawę „Kostrzyn. Codzienność powojennego miasta“ zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kietz-Bahnhof/Dworzec Chyża. Przedstawia ona pierwszy raz publikowane zdjęcia polskiego fotografa-amatora z Kostrzyna Henryka Pierzchały z lat 60. XX w., pozwalające wejrzeć w codzienne życie nowo powstającego polskiego miasta. Ukazują one doznania młodej generacji przybyłych na miejsce osiedleńców, ściśle związane z przywróceniem do życia doszczętnie zniszczonego w 1945 r. miasta jako ośrodka przemysłowego. Kronika z informacjami o powojennym rozwoju Kostrzyna uzupełnia prezentowane fotografie. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które nabyło fotografie od autora i udostępniło je bezpłatnie partnerom niemieckim. Po kilku miesiącach prezentacji w Niemczech wystawa przenosi się do Kostrzyna.
13 stycznia o godz. 17:00 nastąpi jej otwarcie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej 7, która udostępniła swoje gościnne podwoje na prezentację fotografii. Wystawa czynna będzie do 26 lutego br. w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy zarówno na otwarcie jak i do zwiedzania wystawy w późniejszym okresie.
Henryk Pierzchała (rocznik 1951) przybył do Kostrzyna nad Odrą w 1958 r., gdy jego ojciec (pracownik odtwarzanej fabryki celulozy) otrzymał mieszkanie i mógł sprowadzić na miejsce rodzinę. Przygodę z fotografią rozpoczął jako 9-latek. Fotografuje do dziś. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą bez wyjątku z lat 60., gdy dorastał i rozwijał swoją pasję, przy okazji dokumentując realia życia w odradzającym się mieście. W latach 70. ukończył Politechnikę Szczecińską, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Coraz silniej odczuwając ograniczenia szarej rzeczywistości „realnego socjalizmu" starał się z niej wyrwać i po wielu staraniach został marynarzem. W 1981 r. „wybrał wolność" schodząc ze statku w Brunsbüttel nad Kanałem Kilońskim i pozostając na stałe w Niemczech. Do Polski przyjechał ponownie dopiero po politycznym przełomie, w 1990 r. Obecnie na zmianę mieszka Kostrzynie i w Hamburgu.

 

Wspierane przez iCagenda