
Tomasz Michalak
Pieszo tramwajowym szlakiem
Dokładnie 100 lat i jeden dzień (16 maja 1925 r.) od wyruszenia na trasę pierwszego tramwaju z napędem elektrycznym w Kostrzynie spotkaliśmy się, aby w ramach Tramwajowej Nocy Muzeów przypomnieć o tym jubileuszu. Wystartowaliśmy sprzed koszar artylerii na Wyspie Odrzańskiej na skrzyżowaniu ul. Detlefsena z ul. Artyleryjską. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie burmistrz Max Detlefsen doprowadził do utworzenia w naszym mieście linii tramwajowej i był inicjatorem budowy koszar artylerii, a ulica Artyleryjska prowadziła do dworca Kostrzyn – Stare Miasto, gdzie miała swój początek kostrzyńska linia tramwajowa.
„Colloquia Lubuskie” w Ośnie Lubuskim
W dniu 16 maja w Ośnie Lubuskim odbyła się XII Sesja Naukowa „Colloquia Lubuskie” – cykliczne wydarzenie o charakterze naukowym i regionalnym, zorganizowane pod patronatem księdza biskupa ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, którego reprezentował biskup Paweł Socha.
Szlakiem historii i przyrody – Dobiegniew i Drezdenko (wycieczka autokarowa)
historyczno-krajoznawczą wyprawę. Tym razem odwiedzimy dwa wyjątkowe miejsca związane zarówno z tragicznymi wydarzeniami XX wieku, jak i z bogactwem przyrody Puszczy Noteckiej. Wycieczka będzie miała miejsce w sobotę, 24 maja br.
Tramwajowa Noc Muzeów
W 1925 r. kostrzyńska linia tramwajowa uległa przełomowemu przekształceniu - funkcjonujący od 1903 r. tramwaj konny został zastąpiony tramwajem elektrycznym. Nad ulicami miasta zawisła trakcja, której szczątkowe ślady można znaleźć do dziś. Jak łatwo obliczyć w tym roku obchodzimy 100 rocznicę tego wydarzenia. Dlatego też tegoroczna Noc Muzeów poświęcona będzie temu faktowi.
Palenisko pod wiatą
Kilka miesięcy temu na dziedzińcu przed Bastionem Filip pojawiła się drewniana wiata z siedziskami. Nowe miejsce zostało stworzone z myślą o turystach, mieszkańcach oraz grupach zorganizowanych, które poszukują atrakcyjnej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Nowe eksponaty na wystawie
Nasza ekspozycja muzealna w Bastionie Filip została po ewakuacji w czasie powodzi jesienią 2024 r. już prawie całkowicie odtworzona. Część paneli i gablot musieliśmy wymienić na nowe. Była to okazja do zmiany niektórych grafik i wyposażenia gablot. Dodatkowo zakupiliśmy jeszcze jedną witrynę, w której pojawiły się nowe eksponaty. Jest to głownie broń strzelecka z okresu I i II wojny światowej. Spośród nowych elementów na wyróżnienie zasługują dwa najbardziej efektowne z nich.
Manewry w atmosferze powagi
W słoneczny weekend w Kostrzynie nad Odrą odbyły się niezwykłe manewry wojskowe połączone z biwakiem militarnym, z udziałem rekonstruktorów wojsk pruskich. Na tle historycznych murów Twierdzy Kostrzyn w sobotę (26.04.) trwały ćwiczenia polowe, musztry i prezentacje dawnych formacji wojskowych.
Zmiany w programie manewrów
Jak powszechnie wiadomo w związku ze śmiercią Papieża Franciszka i zaplanowanym na sobotę 26 kwietnia pogrzebem dzień ten został ustanowiony w Polsce dniem żałoby narodowej. Nie pozostaje to bez wpływu na zaplanowane wydarzenia kulturalne.
Nowe tablice z nazwami ulic
Stare Miasto w Kostrzynie nad Odrą zyskało nowe tablice z nazwami ulic. To kolejny krok w działaniach na rzecz rewitalizacji i lepszego oznakowania tej historycznej części miasta. W ostatnich dniach zamontowano kilkadziesiąt estetycznych, metalowych tablic, które zastąpiły wysłużone i często zniszczone poprzedniczki.
Z wizytą u niemieckich sąsiadów
16 kwietnia przed południem miała miejsce uroczystość otwarcia Muzeum - Stacji Historycznej w Seelow. W uroczystości wziął udział nasz reprezentant dyr. Ryszard Skałba.