Staromiejski kościół farny pw. Najświętszej Maryi Panny w Kostrzynie nad Odrą. Studia archeologiczno-architektoniczne. Obecnie brak na stanie

Darmowy
  • Staromiejski kościół farny pw. Najświętszej Maryi Panny (niem. Marienkirche) w Kostrzynie nad Odrą (niem. Kϋstrin) był najstarszą świątynią w mieście. Wieża kościelna, obok zamku, dominowała w ówczesnej panoramie przez lata. Obiekt pełnił ważną funkcję świadomości mieszkańców, w budowaniu życia religijnego czy też kulturalnego. Kostrzyńska fara była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, m.in. oblężenia rosyjskiego z 1758 roku, wojen napoleońskich, II wojny światowej. W kryptach kościoła był także pochowany margrabia Jan Hohenzollern z małżonką. Parokrotnie kościół ulegał zniszczeniu, jednakże za każdym razem odbudowywany; zdarzały się także przebudowy, rozbudowy lub remonty. Rok 1945 był najbardziej zgubny dla istnienia kościoła farnego w Kostrzynie – podczas dwumiesięcznych walk o miasto, kościół został zniszczony. Obecnie można oglądać tylko ruiny.

Książka o Kościele pw. Najświętszej Maryi Pannie to interdyscyplinarne opracowanie badań archeologiczno-architektoniczncyh z lat 1996-2000. W publikacji można znaleźć artykuły z zakresu historii, historii wojskowości, historii sztuki oraz architektury, archeologii, antropologii, konserwacji zabytków, dendrologii itp. Książka opisuje dzieje świątyni na przestrzeni dziejów i jednocześnie przywraca pamięć o tym, ważnym dla mieszkańców Kostrzyna, obiekcie.

• Autor Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Sochy i Julianny Sójkowskiej-Sochy
    Wydawca Muzeum Twierdzy Kostrzyn
    Rok wydania 2017