listopad 2021 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Miniseminarium odrzańskie

środa, 24 listopad 2021 08:44

W sobotę 20 listopada br.  odbyło się w ramach projektu "Odra. Nasza rzeka" miniseminarium tematyczne poświęcone oczywiście naszej rzece, która mamy w nazwie miasta. W budynku KCK pojawiło się kilkanaście osób zainteresowanych problematyka Odry, aby wysłuchać wystąpień naszych prelegentów.

Dział: Aktualności

Ruszyła sprzedaż online

środa, 24 listopad 2021 08:43

Od początku swego istnienia Muzeum Twierdzy popularyzuje historię miasta-twierdzy Kostrzyn za pomocą różnorakich przedsięwzięć, w tym m .in. poprzez publikacje historyczne. W ciągu kilku lat działalności udało nam się wydać kilkanaście pozycji książkowych i kartograficznych. W naszej ofercie posiadamy również publikacje wydawane przez inne podmioty.

Dział: Aktualności

Odra, rzeka niechciana

poniedziałek, 15 listopad 2021 12:24

5 listopada br. miało miejsce zapowiadane otwarcie wystawy „Odra. Nasza rzeka”. Jest to wystawa tematyczna organizowana przez nasze muzeum we współpracy z Muzeum Miejskim Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Wystawę otworzyli dyrektor Centrum Kostrzyńskiego Kultury Zdzisław Garczarek oraz Dyrektor MTK Ryszard Skałba.

Dział: Aktualności

Patriotyczne spotkania z najmłodszymi

poniedziałek, 15 listopad 2021 12:23

Podobnie jak w latach ubiegłych Muzeum Twierdzy Kostrzyn bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości organizowanych przez kostrzyńskie przedszkola. Jak na razie nasi pracownicy odwiedzili dwie placówki.

Dział: Aktualności

Sejmik Turystyczny w Słońsku

środa, 03 listopad 2021 13:43

Od kilku lat spotykają się co roku (z przerwami) członkowie Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej aby podsumować sezon turystyczny i podzielić się informacjami z branży turystycznej. W spotkaniach tych biorą udział nie tylko członkowie Loturu, ale również przedstawiciele samorządów, organizacji i innych podmiotów działających na niwie turystycznej. VI Lubuski Sejmik Turystyczny miał miejsce tym razem 28 października br. w Słońsku w nowo powstałym Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym prowadzonym przez Park Narodowy „Ujście Warty”.

Dział: Aktualności

Wizyta w Prenzlau

środa, 03 listopad 2021 13:41

Nazwisko Stülpnagel dobrze znane jest badaczom historii naszego miasta. Nazwę taką nosiły m. in. koszary, w których stacjonował 50. Pułk Piechoty  (Stülpnagel-Kaserne, obecnie Osiedle Leśne), jedną z jednostek stacjonujących w koszarach przy ul. Gorzowskiej stanowił 48. Pułk Piechoty im. von Stülpnagela (5. Brandenburski), zaś dzisiejsza ulica Kościuszki, to niegdysiejsza Stülpnagelstraße. Tutaj też skomponowany został ok. 1900 r. przez muzyka orkiestry sztabowej Franza Klossa „Stülpnagelmarsch”. Nazwy te wywodziły się od przedstawicieli tego arystokratycznego rodu. 

Dział: Aktualności

II Kongres Muzealników Lubuskich

środa, 03 listopad 2021 13:40

26 października w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele lubuskich muzeów, aby porozmawiać o swoich problemach i wymienić się doświadczeniami. Tym razem okazja był przednia:  uroczystość oficjalnego zakończenia projektu i rozbudowy Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Stała się ona okazją do podziękowania pracownikom sprawującym opiekę merytoryczną nad inwestycją oraz wykonawcom robót budowlanych, technicznych i aranżacyjnych, a także przypomnienia roli osób, które zainicjowały ideę zmiany wizerunku muzeum.

Dział: Aktualności

Wycieczka pracownicza do Szczecina

środa, 03 listopad 2021 13:20

Korzystając z pierwszego wolnego weekendu po zakończeniu sezonu turystycznego w naszym muzeum pracownicy MTK udali się na „wycieczkę zakładową”. Wyjazd miał charakter typowo integracyjny. Celem podróży był Szczecin. Choć każdy z nas był już kiedyś w Szczecinie, to najczęściej celem wcześniejszych wizyt były koncerty, wydarzenia sportowe, zakupy czy wizyty medyczne. Tym razem zaangażowaliśmy profesjonalnego przewodnika, aby poznać to miasto od strony historycznej i  krajoznawczej.

Dział: Aktualności