luty 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Miasta Nowej Marchii - wycieczka

piątek, 22 luty 2019 11:53

Sezon wycieczkowy rozpoczniemy w tym roku od zwiedzania miejsc położonych w niewielkiej odległości od Kostrzyna. Tym razem odwiedzimy niegdyś nowomarchijskie miejscowości: Boleszkowice, Mieszkowice i Moryń.

Dział: Aktualności

Runęła ściana nadszańca

piątek, 22 luty 2019 11:51

W dniu 20.02. w godzinach rannych otrzymaliśmy sygnał o uszkodzeniu murów nadszańca na Bastionie Król. Przybyli na miejsce pracownicy MTK w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta Kostrzyn stwierdzili zawalenie się sporej połaci muru zewnętrznego nadszańca na od strony północno-zachodniej (na którym wiele lat temu zamocowane były tablice z nazwiskami poległych żołnierzy Armii Czerwonej).

Dział: Aktualności

Prelekcja w Witnicy

piątek, 22 luty 2019 11:49

19 lutego 1473 r. w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Wiele szkół w Polsce nosi imię tego naukowca. Jedną z nich jest Zespół Szkół Samorządowych w Witnicy, który od 1970 r. nosi imię tego wybitnego polskiego uczonego. Na zaproszenie dyrektora placówki Adriana Wośkowiaka nasz przedstawiciel, archeolog Krzysztof Socha, wziął udział w dniu 20 lutego br. w obchodach święta patrona szkoły.

Dział: Aktualności

Badanie fosy rawelinu

piątek, 22 luty 2019 11:47

Kilka tygodni temu odwiedziła nas ekipa Polsatu z „poszukiwaczami historii”, którzy tym razem prowadzili eksplorację fragmentu fosy przy rawelinie August Wilhelm. Po ich odjeździe pozostały do przeszukania hałdy mułu, które w swoich czeluściach skrywały wiele interesujących artefaktów.

Dział: Aktualności

„Poszukiwacze historii” w Kostrzynie

piątek, 15 luty 2019 11:39

Po oczyszczeniu w styczniu br. fragmentu fosy otaczającej rawelin August-Wilhelm (dziękujemy Urzędowi Miasta za wsparcie) i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń (dziękujemy Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków)  można było przystąpić do przeprowadzenia zaplanowanych badań archeologicznych i eksploracyjnych w najpłytszej części fosy. Zrobiliśmy to z przytupem.

Dział: Aktualności

Nietoperze policzone dwa razy

piątek, 15 luty 2019 11:38

Od kilku dobrych lat w okresie zimowym prowadzona jest akcja liczenia nietoperzy w obiektach kostrzyńskiej twierdzy oraz w piwnicach na Starym Mieście. Po raz kolejny pojawiła się na Starym Mieście ekipa poznańskiego Stowarzyszenia „Salamandra”, które zajmuje się tematem zimowej hibernacji nietoperzy na naszym terenie.

Dział: Aktualności

Blaski i cienie Bastionu Filip

piątek, 15 luty 2019 11:37

We wtorek 12 lutego w siedzibie Oddziału PTTK Ziemia Gorzowska pojawił się pracownik Muzeum Twierdzy Kostrzyn Jerzy Dreger, który przybyłym na spotkanie krajoznawcom zaprezentował prelekcję „Blaski i cienie Bastionu Filip Muzeum Twierdzy Kostrzyn”.

Dział: Aktualności

Niezwykły dokument trafił do MTK!

piątek, 15 luty 2019 11:36

12.02. br. do zbiorów Muzeum Twierdzy Kostrzyn przekazany został niezwykły dokument. Został on wystawiony w 1820 roku i dotyczy nadania praw mieszczanina Johannowi Friedrichowi Ruß przez magistrat Kostrzyna. Otrzymał on prawo do zamieszkania w Kostrzynie w nagrodę za dzielną służbę w czasie blokady miasta w latach 1813-1814.

Dział: Aktualności

Slajdy z monetami w MTK

środa, 13 luty 2019 15:30

Muzeum Twierdzy Kostrzyn pozyskało w ostatnim czasie slajdy monet brandenburskich. W minionym tygodniu odebraliśmy trzy specjalistyczne walizki z przeźroczami. Przeźrocza ukazują monety brandenburskie głównie z XVII i XVIII wieku – są tam m.in. monety bite za panowania Fryderyka II, Fryderyka Wilhelma, Fryderyka Wilhelma II, czy z różnych miast brandenburskich.

Dział: Aktualności

Prelekcja w domu dziennego pobytu

środa, 13 luty 2019 15:29

W strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie nad Odrą funkcjonuje od kilku miesięcy Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych „Wrzos”. Na zaproszenie opiekunki domu i instruktorki p. Grażyny Dudek pracownik Muzeum Twierdzy Małgorzata Jaraczewska-Dreger spotkała się z podopiecznymi ośrodka prezentując im historię Kostrzyna, obecny wygląd Starego Miasta oraz działalność Muzeum Twierdzy.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2