lipiec 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

„Twierdza z wody” - spływ kajakowy

poniedziałek, 30 lipiec 2018 13:03

W ramach XIX Dni Twierdzy Kostrzyn proponujemy w sobotę, 1 września, obejrzenie kostrzyńskiej twierdzy z poziomu naszej rzeki granicznej Odry. Trasa prowadzić będzie od przystani "Twierdza Kostrzyn" w dół rzeki do ujścia Kanału Przeciwpowodziowego (Vorflutkanal), nim pod prąd wokół Wyspy Odrzańskiej do ujścia kanału na południe od kostrzyńskiej twierdzy iż powrotem na przystań.

10 lat Muzeum Twierdzy – jubileusz

poniedziałek, 30 lipiec 2018 13:03

Już w 2000 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Niestety, z różnych względów do fizycznego powstania MTK doszło dopiero w lipcu 2008 r., kiedy to powołano dyrektora tej placówki i zatrudniono pracowników. Początki nie były łatwe, kilka długich lat siedzibą muzeum był barak po służbach celnych, w którym w trzech gabinetach próbowano realizować zadania muzeum.

Bitwa pod Sarbinowem - wycieczka

poniedziałek, 30 lipiec 2018 13:02

25 sierpnia 1758 r. pod pobliskim Sarbinowem (wówczas Zorndorf) rozegrała się w czasie wojny siedmioletniej wielka bitwa między wojskami pruskim pod dowództwem Fryderyka Wielkiego, a armią cesarzowej Rosji Elżbiety Romanowej pod dowództwem angielskiego generała Wilhelma Fermora. Bitwa trwała cały dzień i pociągnęła za sobą kilkadziesiąt tysięcy ofiar. W 260 rocznicę bitwy Muzeum Twierdzy Kostrzyn organizuje wyjazd na pola bitewne połączony z uczestnictwem w Festiwalu Machin Oblężniczych oraz w inscenizacji bitwy pod Sarbinowem (w roli obserwatorów, oczywiście).

Polandrockowe Pompeje

środa, 25 lipiec 2018 12:27

Stare Miasto Kostrzyn jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Nie inaczej jest z uczestnikami kostrzyńskiego festiwalu „Przystanek Woodstock” (od tego roku „Pol`and`Rock Festival”), którzy tłumnie przybywają w okresie festiwalowym na kostrzyńską Starówkę.

Tytani na trasie

środa, 25 lipiec 2018 12:26

23 czerwca wyruszył z miejscowości Brück pod Poczdamem niezwykły konwój: kilkanaście historycznych wozów zaprzężonych w konie, które do 4 października zamierzają pokonać historyczny trakt handlowy zaczynający się w Brugii (Belgia) i wiodący przez Kostrzyn, Sieraków, Starogard Gdański, a dalej przez Kaliningrad, Litwę, Łotwę i Estonię do St. Petersburga i do Wielkiego Nowogrodu w Rosji.

Przekazanie broni

środa, 25 lipiec 2018 12:25

W dniu 24 lipca br. Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie po raz kolejny przekazała naszemu muzeum egzemplarze broni znajdujące się w policyjnym depozycie. Otrzymaliśmy kilka egzemplarzy broni długiej i kilka egzemplarzy broni krótkiej, m. in. karabin Mosin, karabin Flobert, karabin Lebel, pistolet Mauser, pistolet Vis czy rewolwer Nagant.

Oferta wydawnicza MTK

czwartek, 19 lipiec 2018 12:44

Kilka dni temu zaprezentowaliśmy kolejną publikację książkową wydaną przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn („Kościół farny….” – piszemy o tym w innym miejscu). Jak policzyliśmy, jest to już 12 publikacja tego typu w naszej prawie 10-letniej działalności. Oprócz książek ukazały się również 3 wydawnictwa kartograficzne.

Pożegnanie z pracownikiem MTK

czwartek, 19 lipiec 2018 12:43

Z dniem 16 lipca br. swoją przygodę z Muzeum Twierdzy Kostrzyn zakończyła Ewelina Stanek-Piechowicz, która zatrudniona była w charakterze specjalisty ds. współpracy. Do jej obowiązków należało nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z innymi instytucjami i partnerami zagranicznymi i polskimi, a także obsługa ruchu turystycznego w języku polskim i angielskim.

Na tropach Körnera

czwartek, 19 lipiec 2018 12:41

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o dość sensacyjnym znalezisku podczas odgruzowania pasażu przy ruinie ratusza łączącego rynek z ul. Jatki. W jednym z zagłębień znaleźliśmy przedmioty osobiste, broń i dokumenty należące do ostatniego niemieckiego burmistrza Küstrin Herrmanna Körnera. W maju br. odwiedziła nas delegacja miasta Reinbek, w którym Körner sprawował po wojnie przez wiele lat funkcję burmistrza.

Dział: Aktualności

Niegdyś kościół, a obecnie ruina kościoła pw. NMP (Marienkirche) na Starym Mieście wzbudzała i ciągle wzbudza zainteresowanie historyków, turystów i naukowców. Bywały czasy, gdy kryptami i ich zawartością interesowali się także żołnierze wojsk okupacyjnych (Francuzi w 1806 r. i Rosjanie w 1945 r.). Zniszczony celnym trafieniem radzieckich bomb w połowie marca 1945 r. kościół pozostaje do dziś opuszczony.