lipiec 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

„Twierdza z wody” - spływ kajakowy

poniedziałek, 30 lipiec 2018 13:03

W ramach XIX Dni Twierdzy Kostrzyn proponujemy w sobotę, 1 września, obejrzenie kostrzyńskiej twierdzy z poziomu naszej rzeki granicznej Odry. Trasa prowadzić będzie od przystani "Twierdza Kostrzyn" w dół rzeki do ujścia Kanału Przeciwpowodziowego (Vorflutkanal), nim pod prąd wokół Wyspy Odrzańskiej do ujścia kanału na południe od kostrzyńskiej twierdzy iż powrotem na przystań.

Dział: Aktualności

10 lat Muzeum Twierdzy – jubileusz

poniedziałek, 30 lipiec 2018 13:03

Już w 2000 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Niestety, z różnych względów do fizycznego powstania MTK doszło dopiero w lipcu 2008 r., kiedy to powołano dyrektora tej placówki i zatrudniono pracowników. Początki nie były łatwe, kilka długich lat siedzibą muzeum był barak po służbach celnych, w którym w trzech gabinetach próbowano realizować zadania muzeum.

Dział: Aktualności

Bitwa pod Sarbinowem - wycieczka

poniedziałek, 30 lipiec 2018 13:02

25 sierpnia 1758 r. pod pobliskim Sarbinowem (wówczas Zorndorf) rozegrała się w czasie wojny siedmioletniej wielka bitwa między wojskami pruskim pod dowództwem Fryderyka Wielkiego, a armią cesarzowej Rosji Elżbiety Romanowej pod dowództwem angielskiego generała Wilhelma Fermora. Bitwa trwała cały dzień i pociągnęła za sobą kilkadziesiąt tysięcy ofiar. W 260 rocznicę bitwy Muzeum Twierdzy Kostrzyn organizuje wyjazd na pola bitewne połączony z uczestnictwem w Festiwalu Machin Oblężniczych oraz w inscenizacji bitwy pod Sarbinowem (w roli obserwatorów, oczywiście).

Dział: Aktualności

Polandrockowe Pompeje

środa, 25 lipiec 2018 12:27

Stare Miasto Kostrzyn jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Nie inaczej jest z uczestnikami kostrzyńskiego festiwalu „Przystanek Woodstock” (od tego roku „Pol`and`Rock Festival”), którzy tłumnie przybywają w okresie festiwalowym na kostrzyńską Starówkę.

Dział: Aktualności

Tytani na trasie

środa, 25 lipiec 2018 12:26

23 czerwca wyruszył z miejscowości Brück pod Poczdamem niezwykły konwój: kilkanaście historycznych wozów zaprzężonych w konie, które do 4 października zamierzają pokonać historyczny trakt handlowy zaczynający się w Brugii (Belgia) i wiodący przez Kostrzyn, Sieraków, Starogard Gdański, a dalej przez Kaliningrad, Litwę, Łotwę i Estonię do St. Petersburga i do Wielkiego Nowogrodu w Rosji.

Dział: Aktualności

Przekazanie broni

środa, 25 lipiec 2018 12:25

W dniu 24 lipca br. Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie po raz kolejny przekazała naszemu muzeum egzemplarze broni znajdujące się w policyjnym depozycie. Otrzymaliśmy kilka egzemplarzy broni długiej i kilka egzemplarzy broni krótkiej, m. in. karabin Mosin, karabin Flobert, karabin Lebel, pistolet Mauser, pistolet Vis czy rewolwer Nagant.

Dział: Aktualności

Staromiejski kościół farny pw. Najświętszej Maryi Panny (niem. Marienkirche) w Kostrzynie nad Odrą (niem. Kϋstrin) był najstarszą świątynią w mieście. Wieża kościelna, obok zamku, dominowała w ówczesnej panoramie przez lata. Obiekt pełnił ważną funkcję świadomości mieszkańców, w budowaniu życia religijnego czy też kulturalnego. Kostrzyńska fara była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, m.in. oblężenia rosyjskiego z 1758 roku, wojen napoleońskich, II wojny światowej. W kryptach kościoła był także pochowany margrabia Jan Hohenzollern z małżonką. Parokrotnie kościół ulegał zniszczeniu, jednakże za każdym razem odbudowywany; zdarzały się także przebudowy, rozbudowy lub remonty. Rok 1945 był najbardziej zgubny dla istnienia kościoła farnego w Kostrzynie – podczas dwumiesięcznych walk o miasto, kościół został zniszczony. Obecnie można oglądać tylko ruiny.

Książka o Kościele pw. Najświętszej Maryi Pannie to interdyscyplinarne opracowanie badań archeologiczno-architektoniczncyh z lat 1996-2000. W publikacji można znaleźć artykuły z zakresu historii, historii wojskowości, historii sztuki oraz architektury, archeologii, antropologii, konserwacji zabytków, dendrologii itp. Książka opisuje dzieje świątyni na przestrzeni dziejów i jednocześnie przywraca pamięć o tym, ważnym dla mieszkańców Kostrzyna, obiekcie.

Spis treści:

Wprowadzenie – Krzysztof Socha

Zarys historii staromiejskiego kościoła farnegoKrzysztof Socha

Ratownicze badania archeologiczne w centralnej krypcie kościołaEugeniusz Wilgocki, Roman Kamiński, Krzysztof Socha

Badania archeologiczne (1998-2000)Eugeniusz Wilgocki, Roman Kamiński, Sławomir Słowiński, Krzysztof Socha, Anna Uciechowska-Gawron

CeramikaKrzysztof Socha, Julianna Sójkowska-Socha

Kafle piecoweMagdalena Poklewska-Koziełł

Fajki jednorodneŁukasz Gil

Tablice kommemoratywneKrzysztof Socha

Wyroby ze szkłaAleksandra Wilgocka

Zabytki metaloweKrzysztof Socha

Norymberski liczman Hansa Krauwinckela IIPaweł Kaźmierczak

Pochwa szpady oficerskiej piechoty wz. 1889Jerzy Dreger

Jedwabna odzież grobowa i akcesoria ubiorów. Analiza kostiumologiczna i problemy konserwatorskieAnna Drążkowska

Wyniki badań dendrologicznych prób drewnaTomasz Stępnik

Wyniki badań muszli mięczaków słodkowodnych i morskichAldona Kurzawska

Krypty i grobyKrzysztof Socha

Analiza antropologiczna ludzkich szczątków kostnychBeata Drupka, Joanna Wysocka

Badania architektoniczneHenryk Jan Kustosz

Kościół farny w 1945 roku i jego losy powojenneJerzy Dreger

Staromiejski kościół farny w Kostrzynie nad Odrą w świetle badań interdyscyplinarnychKrzysztof Socha

Publikacja zawiera zbiór artykułów, które zostały wygłoszone w formie referatów podczas polsko-niemieckiej konferencji historycznej „Jan z Kostrzyna” w dniu 21 listopada 2013 roku. Moderatorem był Pan Zbigniew Czarnuch. Publikacja i konferencja zostały dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 oraz budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.

Elementem przewodnim wszystkich tekstów jest postać margrabiego Jana z dynastii Hohenzollernów. W 7 artykułach prelegenci przedstawili postać Jana z Kostrzyna w wielu różnych aspektach. Znajdziemy artykuły na takie tematy jak: administracja, reformacja, kultura czy fortyfikacje.

Spis treści:

Jan Kostrzyński jako władca Nowej MarchiiChristian Gahlbeck

Jan Kostrzyński – od ostrożnego protektora reformacji po ortodoksyjnego władcę sumieńHeinrich Kaak

Mecenat artystyczny Margrabiego Jana z KostrzynaBłażej Skaziński

Stan badań nad inwentaryzacją materiałów ikonograficznych związanych z Janem z KostrzynaJózef Piątkowski

Margrabia Jan na Kostrzynie w podaniu i legendzieReinhard Schmook

Miejsce pochówku Jana z Kostrzyna w farze mariackiej i jego trudne losyRobert Piotrowski

Budowniczy twierdzMarcin Wichrowski

Zbiór zawiera 10 reprodukcji historycznych, archiwalnych planów, których oryginały znajdują się w różnych instytucjach archiwalnych. Jest to wybór materiałów kartograficznych i ikonograficznych dla Kostrzyna od momentu narodzin warowni do 1740 roku. Wszystkie plany zostały opatrzone krótkim komentarzem oraz niezbędną sygnaturą odsyłającą do miejsca przechowywania oryginału. Całość zbioru jest zaopatrzona w krótki komentarz historyczny dla omawianego okresu autora Marcina Wichrowskiego.

Museumsblätter nr 30 Juni 2017

piątek, 20 lipiec 2018 14:05

Kolejny numer tego fachowego periodyku jest owocem transgranicznej konferencji pod tytułem „Stara ojczyzna – nowa ojczyzna. Niemieckie i polskie muzea po obu stronach Odry po II wojnie światowej”. W trakcie tej konferencji odbywającej się w Kostrzynie, pracownicy polskich i niemieckich muzeów przestawili referaty traktujące o losach jednostek muzealnych po II wojnie światowej. Niejednokrotnie pojawiały się zupełnie przeciwstawne wnioski, zjawiska, działania składające się na zróżnicowany krajobraz kulturowy naszego regionu.

Strona 1 z 3