Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Wystawy w Słońsku, Witnicy i Gorzowie

piątek, 29 czerwiec 2018 15:47

Przed ponad miesiącem Muzeum Twierdzy Kostrzyn otwierało nowa wystawę czasową pt. Między wojną a pokojem” prezentująca przedmioty pozostawione przez żołnierzy Armii Czerwonej w lasach Brandenburgii po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. i powrocie do ZSRR. W ostatnim czasie mieliśmy możliwość uczestniczenia w otwarciu innych wystaw w muzeach naszego regionu.

Dział: Aktualności

Poszukujemy muzealnika

czwartek, 28 czerwiec 2018 11:39

Problemy kadrowe dotykają wiele instytucji kultury. W ostatnim czasie mocno doświadczane jest Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które w ciągu kilku miesięcy utraciło 4 pracowników posługujących się językiem obcym (niemiecki, angielski). Dlatego też po raz kolejny ogłaszamy nabór na stanowisko muzealnika w naszej instytucji.

Dział: Aktualności

„Odjazdowi Bibliotekarze” w twierdzy

czwartek, 28 czerwiec 2018 11:38

Po raz trzeci kostrzyńska Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała rodzinny rajd rowerowy „Odjazdowa Biblioteka”. Tym razem na „wyraźne żądanie” dyrektora MTK, który po dwóch wcześniejszych edycjach żartem zapowiedział, iż więcej nie przepuści rowerzystów tranzytem przez Stare Miasto warte dłuższego pobytu, a nie tylko kilkuminutowego przejazdu, zakończenie imprezy odbyło się na dziedzińcu Bastionu Filip.

Dział: Aktualności

Spotkanie muzealników w Zielonej Górze

czwartek, 28 czerwiec 2018 11:37

W miniony piątek, 22.06. br., miało miejsce coroczne spotkanie lubuskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jest to stowarzyszenie skupiające w swoich szeregach reprezentantów środowiska muzealniczego w naszym kraju. Członkiem SMP jest dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba, który uczestniczył w spotkaniu.

Dział: Aktualności

Modernizujemy park maszyn

czwartek, 28 czerwiec 2018 11:36

Kostrzyńskie Stare Miasto, to kompleks ok. 17 ha składający się nie tylko z bastionów, murów twierdzy czy pozostałości budynków, ale również z opustoszałych ulic, chodników i placów. Nasza codzienna praca polega nie tylko na pracy stricto muzealnej, ale również na bieżącym utrzymaniu całego terenu Starówki. Wiąże się to z oczyszczaniem ulic i chodników, wywożeniem nieczystości, grabieniem liści jesienią i odśnieżaniem zimą. Prawdziwą zmora jest jednak okres letni, kiedy to roślinność wzrasta jak szalona, a tarasy bastionów i placów pokrywa bujna trawa.

Dział: Aktualności

170 lat browaru Witnica

czwartek, 28 czerwiec 2018 11:35

Ziemia Lubuska to nie tylko powszechnie promowane tradycje winiarskie, ale również piwowarskie. W okresie do II WŚ na obszarze obecnego województwa lubuskiego funkcjonowała cała rzesza mniejszych i większych browarów (w samym Kostrzynie bodajże 7).

Dział: Aktualności

Strefa relaksu na Starym Mieście

wtorek, 19 czerwiec 2018 15:08

Kostrzyńskie Stare Miasto wraz z twierdzą i ekspozycją muzealną w Bastionie Filip stanowi bez wątpienia największą atrakcję turystyczną w naszym mieście. Oprócz historycznego charakteru Starówka posiada jeszcze jeden istotny walor – stanowi oazę spokoju i wabi bogactwem natury. Nie przez przypadek kostrzynianie wybierają to miejsce za cel swoich niedzielnych (i nie tylko) spacerów.

Dział: Aktualności

Gartenparty w Reitwein

wtorek, 19 czerwiec 2018 15:04

Niezwykle udana była sobotnia (16 czerwca) wycieczka muzealna do sąsiadów w Reitwein. Prawie 30 uczestników skorzystało z naszej propozycji i wzięło udział w całodniowej wyprawie, jak się okazało nie tylko historyczno-krajoznawczej, ale również… rozrywkowej.

Dział: Aktualności

Saperzy ponownie na Starym Mieście

wtorek, 19 czerwiec 2018 15:03

15 czerwca br. po raz kolejny na Starym Mieście pojawili się saperzy. Tym razem jednak ich wizyta nie miała jak zwykle charakteru interwencji, co „przerabialiśmy” wielokrotnie w latach ubiegłych. Żołnierze 2 stargardzkiego batalionu saperów oraz członkowie Stowarzyszenia Saperów Polskich ze Stargardu wzięli mianowicie udział w podróży historyczno- geograficznej do Kostrzyna oraz Siekierek.

Dział: Aktualności

Międzyszkolny konkurs historyczny

wtorek, 19 czerwiec 2018 15:00

14 czerwca br. już od samego rana na Starym Mieście panował ożywiony ruch. Wśród zwiedzających i wycieczek można było zaobserwować przemykające chyłkiem auto i jego pasażerów, zostawiających w dziwnych miejscach białe koperty.  Były to specjalnie przygotowane zadania dla uczestników 25 edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kostrzynie. W tym roku udział w konkursie wzięły wszystkie kostrzyńskie szkoły podstawowe.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2