Artykuły filtrowane wg daty: maj 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Boleń Camp na Starym Mieście

wtorek, 29 maj 2018 12:48

Po raz drugi miłośnicy wędkowania spotkają się na tzw. „Boleń Camp”, czyli obozowisku wędkarskim spinningowców. Pomysł ten zrodził się w gronie znajomych na forum internetowym, którzy postanowili spotkać się i poznać w „realu”. Pierwszy taki obóz zorganizowano we wrześniu ub. r. w Niemczech. Wzięło w nim udział 25 osób. W tym roku spotkanie będzie miało miejsce w dniach 31.05. – 03.06. w Kostrzynie, a miejscem biwakowania będzie nasze Stare Miasto.

Dział: Aktualności

Nie tylko słowik…

wtorek, 29 maj 2018 12:47

Wieczorny spacer po Starym Mieście w piątek 25 maja dostarczył nielicznej grupie uczestników wiele wrażeń i sporą dawkę wiedzy. Była to nietypowa przechadzka po tym historycznym terenie, gdyż tym razem to nie historia była motywem przewodnim, a przyroda.

Dział: Aktualności

Kostrzyńskie Stare Miasto jest nie tylko bastionem historii, ale i przyrody. Przez kilkadziesiąt powojennych lat natura niepodzielnie rządziła tym zakątkiem Kostrzyna. W ostatnim czasie człowiek coraz intensywniej pojawia się na tym ruinnym obszarze, jednakże dzieli swój pobyt tutaj z przedstawicielami nie tylko flory, ale i fauny.

Dział: Aktualności

„Kino za rogiem” wypełnione

piątek, 18 maj 2018 15:14

Kolejny z filmowych wieczorów z historią za nami. Tym razem na „warsztat” wzięliśmy tematykę Powstania Styczniowego, a przyczynkiem był film "Szwadron" w reżyserii Juliusza Machulskiego z 1992 roku. Przed projekcją krótkie słowo wstępne wygłosił muzealny edukator Jerzy Dreger.

Dział: Aktualności

Walne zebranie „Lotur”

piątek, 18 maj 2018 15:11

Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna „Lotur jest stowarzyszeniem zrzeszającym 40 podmiotów funkcjonujących na terenie województwa w branży turystycznej. Są to zarówno usługodawcy (obiekty hotelarskie, gastronomiczne itp.), ale również samorządy, inne stowarzyszenia i osoby fizyczne. Od 3 lat do stowarzyszenia należy również Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Dział: Aktualności

W kwietniu br. rozpoczęliśmy we współpracy z kostrzyńskim Kinem za rogiem cykl projekcji filmów historycznych dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Pierwszym seansem była opowieść o Janie Karskim. Przed nami kolejny seans z tej serii.

Dział: Aktualności

Udana Noc Muzeów

wtorek, 15 maj 2018 15:17

Tegoroczna Noc Muzeów nawiązywała tematycznie do wydarzeń z końca II WŚ i udziału armii czerwonej w walkach w 1945 r. Przyczynkiem do tego był temat wystawy czasowej otwartej tego dnia (12.05.) w siedzibie Muzeum Twierdzy „Między wojną a pokojem” (o wystawie piszemy w innym miejscu). Po otwarciu wystawy zwiedzający udali się na teren Starego Miasta.

Dział: Aktualności

Ok. 70 osób przybyło w sobotni wieczór 12.05. br. na otwarcie wystawy w siedzibie Muzeum Twierdzy Kostrzyn pt. „Między wojną a pokojem”. Jest to wystawa, która powstała we współpracy naszej instytucji z Niemiecko-Rosyjskim Muzeum Berlin-Karlshorst i Muzeum Wzgórz Seelowskich, i która prezentuje głównie przedmioty pozostawione bądź zagubione przez żołnierzy armii czerwonej w okopach i ziemiankach brandenburskich lasów w okresie między zakończeniem działań wojennych, a powrotem do Związku Radzieckiego.

Dział: Aktualności

MTK na miejskiej majówce

czwartek, 10 maj 2018 08:21

Długi weekend za nami. Pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn pracowali przez wszystkie dni ubiegłego tygodnia. Wprawdzie ekspozycja muzealna w Bastionie Filip była nieczynna 3 maja, ale tego dnia byliśmy obecni w Parku Miejskim, gdzie zorganizowana została kostrzyńska majówka rodzinna.

Dział: Aktualności