grudzień 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Dziękujemy za życzenia

czwartek, 27 grudzień 2018 12:08

Stary rok dobiega końca, nowy przed nami, a w nim wiele kolejnych zadań i projektów do zrealizowania. Cieszymy się, że są osoby, które wspierają nas w naszej pracy i które cieszą się razem z nami z naszych sukcesów.

Dział: Aktualności

Jak minął rok 2018

czwartek, 27 grudzień 2018 11:42

Podobnie jak minione lata również rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń, imprez, konferencji i spotkań organizowanych bądź to przez Muzeum Twierdzy, bądź przez inne podmioty z naszym udziałem. Nie sposób nie wspomnieć tu o obchodach X-lecia funkcjonowania MTK, naszego pierwszego małego jubileuszu. Na pierwszy plan wybijają się jednakże imprezy zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Dział: Aktualności

Dariusz de Lorm przyjacielem MTK

czwartek, 27 grudzień 2018 11:41

Sześć lat temu dyrektor MTK postanowił nadawać osobom bądź organizacjom wspierającym bezinteresownie naszą placówkę tytuł „Przyjaciela Muzeum Twierdzy Kostrzyn”. Od roku 2012 tytuł ten otrzymało 15 osób (w tym czterech obcokrajowców) oraz jedno stowarzyszenie, które wspierają nas i pomagają nam w bardzo różnorodny sposób (m. in. udostępnianie materiałów i informacji, przekazywanie zabytków, propagowanie działalności muzeum, pomoc w rozwiązywaniu problemów, publikowanie artykułów o naszej pracy, czy też wykonywanie prac eksploracyjnych i fizycznych na nasza rzecz).

Dział: Aktualności

Przedświąteczne spotkanie w MTK

czwartek, 27 grudzień 2018 11:36

Jak co roku w siedzibie Muzeum Twierdzy miało miejsce 21.12. br. tradycyjne przedświąteczne spotkanie z udziałem pracowników muzeum, członków Rady Muzeum oraz osób wyróżnionych tytułem „Przyjaciel Muzeum Twierdzy”. Była to też okazja do sięgnięcia pamięcią wstecz, podsumowania mijającego roku oraz do prezentacji planów na przyszłość.

Dział: Aktualności

Zapraszamy na jarmark!

piątek, 14 grudzień 2018 14:38

Grudzień to czas przedświąteczny. W wielu miastach, również w Kostrzynie, organizowane są miejskie imprezy mikołajkowe, jarmarki przedświąteczne, wigilie itp. Dwa tygodnie temu miał miejsce XIV Jarmark Adwentowy organizowany przez kostrzyński Dom Pomocy Społecznej „Dom Seniora" oraz Stowarzyszenie „ARS VITA”, na którym mieliśmy swoje stoisko. W najbliższy weekend (15-16 grudnia) na Placu Wojska Polskiego odbywać się będzie „Jarmark Świąteczny” organizowany przez Miasto Kostrzyn nad Odrą. Jarmarkowi będzie towarzyszył również Jarmark Smaków Świata z potrawami rzadko spotykanymi w kuchni polskiej. Do tego występy artystyczne, muzyka, pokazy itp.

Dział: Aktualności

Spotkanie konserwatorów w Kostrzynie

piątek, 14 grudzień 2018 14:37

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. W związku z powyższym na terenie całego kraju odbyło się szereg wydarzeń poświęconych podkreśleniu wartości dziedzictwa dla współcześnie żyjących i dla przyszłych pokoleń. W ramach obchodów odbyło się w Kostrzynie w dniu 13.12. br. pierwsze robocze spotkanie polskich i niemieckich konserwatorów zabytków.

Dział: Aktualności

Brak wody w fosie

piątek, 14 grudzień 2018 14:36

Od kilku miesięcy obserwujemy bardzo niepokojące zjawisko, które w ostatnim czasie przyjęło dramatyczną skalę: rzeka Odra notuje rekordowo niskie stany wody. Ma to niestety również wpływ na bezpośrednie otoczenie kostrzyńskiej twierdzy. Fosa twierdzy od strony południowej, zasilana poprzez śluzę przy Bastionie Filip, wysycha.

Dział: Aktualności

Kresowianie obejrzeli „Kresy”

środa, 05 grudzień 2018 11:33

Zapowiadana od kilku tygodni projekcja filmu „Kresy” zgromadziła wieczorem 4 grudnia br. w kostrzyńskiej Kręgielni ponad 50 widzów. W większości były to osoby starsze, Kresowianie i ich potomkowie. Pojawiła się też grupka młodszej generacji, zapewne również związana rodzinnie z kostrzyńskimi Kresowianami.

Dział: Aktualności

Kartusz herbowy powrócił do Kostrzyna!

środa, 05 grudzień 2018 11:32

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o sensacyjnym znalezisku w postaci kartusza herbowego z piaskowca zdobiącego niegdyś bramę wjazdową do Arsenałów Królewskich w Kostrzynie. Pierwszy z nich został odnaleziony, a właściwie odzyskany przez nas w 2012 r. Drugi znalazł się 50 km od Kostrzyna. Obiecaliśmy, że po zakończeniu negocjacji z obecnym posiadaczem zabytku ujawnimy okoliczności wywiezienia poza miasto. I oto nadszedł ten moment.

Dział: Aktualności

Pierwsza muzealna para

środa, 05 grudzień 2018 11:31

Miło nam poinformować, że dwoje młodych pracowników naszego muzeum Małgorzata Jaraczewska oraz Jerzy Dreger postanowiło połączyć swoje losy i razem przemierzyć swoją drogę życiową. W minioną sobotę, 1 grudnia, zawarli bowiem związek małżeński.

Dział: Aktualności