listopad 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

„Cud nad Wisłą” w starym kinie

poniedziałek, 26 listopad 2018 15:41

Cały rok 2018 upływa pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju, również w Kostrzynie, miało miejsce z tej okazji tysiące wydarzeń. Również Muzeum Twierdzy włączyło się w miarę skromnych możliwości w organizację przedsięwzięć związanych z tą tematyką. Zaczęliśmy już w styczniu obozowiskiem powstańców styczniowych na Starym Mieście, by następnie ciągu roku prowadzić działalność edukacyjną w kostrzyńskich przedszkolach, czy też w miesięcznych odstępach prezentować w Kinie za Rogiem cykl „Filmowe wieczory z historią”.

Dział: Aktualności

Wycieczki muzealne 2018

poniedziałek, 26 listopad 2018 15:40

Wraz z końcem sezonu turystycznego dobiegł również końca nasz muzealny sezon wycieczkowy. Wycieczki te o charakterze historyczno-krajoznawczym Muzeum Twierdzy organizuje od roku 2011. Łącznie w ciągu tych kilku lat zaprosiliśmy wg naszych wyliczeń miłośników historii na 41 wycieczek. Były to zarówno spacery piesze, jak i wycieczki rowerowe, kajakowe czy autokarowe.

Dział: Aktualności

Wizyty w przedszkolach dobiegły końca

piątek, 23 listopad 2018 13:58

Jak już informowaliśmy pracownicy Muzeum Twierdzy w ramach współpracy z kostrzyńskimi placówkami edukacyjnymi odwiedzają w tym roku kostrzyńskie przedszkola: i te publiczne, i te prywatne. W pierwszej połowie listopada pojawiliśmy się z pogadankami i prezentacjami w pięciu przedszkolach.

Dział: Aktualności

Pokaz filmu „Kresy” w Zespole Szkół

piątek, 23 listopad 2018 13:55

Muzeum Twierdzy Kostrzyn uzyskało zgodę na zorganizowanie w Kostrzynie pokazów filmu „Kresy”. Ten fabularyzowany dokument jest produkcją „Gazety Lubuskiej". Autorami scenariusza są redaktor GL Dariusz Chajewski i Witold Głowacki, reżyserem Rafał Bryll. Ale tak naprawdę scenariusz napisało życie, a o historiach pokazanych w filmie można było najpierw przeczytać na łamach "Lubuskiej". Od lat Kresy na nich goszczą dzięki relacjom ich dawnych mieszkańców. Wielu z nich też wzięło udział w filmie, wspominając miejsca i bliskich, którzy już na zawsze zostali na Kresach Wschodnich.

Dział: Aktualności

Szkolna gra terenowa

piątek, 23 listopad 2018 13:55

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w miniony wtorek (20.11.) miał miejsce międzyszkolny konkurs pt. „Ku Niepodległej”. Głównym organizatorem był nauczyciel historii Mariusz Sondej ze Szkoły Podstawowej nr 1. W grze wystartowało łącznie pięć 5-osobowych zespołów: po jednym z SP1, SP3, SP4 oraz dwie ekipy z Zespołu Szkół. Start nastąpił na Nowym Mieście, a na trasie uczestnicy gry musieli „zaliczyć” łącznie 9 punktów kontrolnych. W punktach tych sprawdzana była wiedza dotycząca kształtowania się niepodległej Rzeczpospolitej, ale równie historii Kostrzyna oraz testy sprawnościowe.

Dział: Aktualności

Nowe stanowisko archeologiczne

piątek, 23 listopad 2018 13:53

Przez las nieopodal Kostrzyna przeszła w październiku ubiegłego roku wichura (słynny Xawery), która połamała i powywracała drzewa. W kwietniu tego roku trafił w to miejsce poszukiwacz poroży, który w korzeniach powalonych drzew zauważył przedmioty z minionych czasów. O fakcie tym poinformowane zostało Muzeum Twierdzy Kostrzyn, którego archeolog udał się na miejsce znaleziska, potwierdził jego wartość historyczną i wszczął odpowiednie procedury zabezpieczająco-informacyjne.

Dział: Aktualności

O niepodległości w przedszkolach

piątek, 09 listopad 2018 15:02

Od wielu lat Muzeum Twierdzy Kostrzyn współpracuje z kostrzyńskimi placówkami edukacyjnymi, w tym z przedszkolami. Nasi najmłodsi mieszkańcy są dość częstymi bywalcami na terenie Starego Miasta nie tylko w celach rekreacyjno-zabawowych, ale również odwiedzają naszą ekspozycję w Bastionie Filip, czy też zwiedzają Starówkę w towarzystwie naszych przewodników. Od czasu do czasu to my pojawiamy się przy różnych okazjach w przedszkolach, a jedną z takich okoliczności jest Święto Niepodległości.

Dział: Aktualności

Giełda partnerska w Küstrin-Kietz

piątek, 09 listopad 2018 15:02

W dniu 09.11. br. w domu kultury miała miejsce organizowana przez Euroregiony Pro Europa Viadrina oraz Pomerania Giełda partnerska współpracy polsko-niemieckiej. Na spotkaniu pojawiło się ok. 100 przedstawicieli samorządów, ośrodków kultury, szkół, stowarzyszeń, klubów sportowych i innych instytucji. Były to organizacje z terenu sięgającego od Szczecina, Gryfino, poprzez Berlin, Frankfurt, Gorzów czy Strzelce Krajeńskie. Celem giełdy było zaprezentowanie swojej instytucji lub zrzeszenia oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami po drugiej stronie granicy. Z Kostrzyna pojawiła się jedynie 3-osobowa delegacja z Muzeum Twierdzy…

Dział: Aktualności

W środę, 7 listopada, po raz ostatni spotkaliśmy się w tym roku w Kinie za rogiem w ramach „Filmowych wieczorów z historią”, prezentowanego przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn w z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem zaprezentowaliśmy film Janusza Morgensterna „Potem nastąpi cisza”.

Dział: Aktualności

Koniec sezonu turystycznego

piątek, 09 listopad 2018 15:00

Dobiegł końca tegoroczny sezon turystyczny. Wprawdzie jeszcze zgłaszają się grupy turystyczne, które oprowadzamy po Starym Mieście, ale wejście do Bastionu Filip ograniczyliśmy do minimum. W kazamatach panować będzie przez kilka miesięcy chłód, wilgoć, ciemności i nietoperze, dla których muzeum stanowi obiekt noclegowy, a nie atrakcję turystyczną. Dla nas jest to czas podsumowań, napraw i renowacji, sprawozdań, pracy planistycznej i koncepcyjnej. Ale również czas na złapanie oddechu i uzupełnienie sił po wyczerpujących miesiącach. Już w kwietniu wystartuje kolejny sezon, ale w międzyczasie będzie miało miejsce kilka wydarzeń. Pora na małe „resume”.

Dział: Aktualności