Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2017 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

„Budżetowe” posiedzenie Rady Muzeum

środa, 27 wrzesień 2017 11:11

W poniedziałek (25.09.) miało miejsce trzecie w tym roku posiedzenie Rady Muzeum. Tym razem głównymi tematami obrad było sprawozdanie z działalności MTK za pierwsze półrocze oraz budżet placówki na rok 2018.

Dział: Aktualności

„Różaniec do granic” w Kostrzynie

wtorek, 26 wrzesień 2017 12:35

7 października br. wzdłuż granic naszego kraju oraz nad Bałtykiem ma stanąć żywy łańcuch ludzi połączonych za ręce, którzy wspólnie odmówią różaniec. Pomysł ten jest związany z rocznicą objawień w Fatimie. W dniu wydarzenia punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km.

Dział: Aktualności

MTK na Google Street View

wtorek, 26 wrzesień 2017 12:32

Usługa Street View jest bezsprzecznie bardzo przydatną funkcją oferowaną przez Mapy Google. Jeszcze niedawno pokrycie terytorium Polski zdjęciami Street View pozostawiało wiele do życzenia.

Dział: Aktualności

22 września 2017 r. w Santoku odbyły się Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których temat przewodni w tym roku brzmiał: Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Santok, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Dział: Aktualności

Turystycznie w Alt Landsberg

czwartek, 21 wrzesień 2017 12:39

Nadgraniczne położenie Kostrzyna i przedmiot działalności naszego muzeum sprawiają, iż 40% odwiedzających stanowią obywatele Niemiec. Stąd też poszukujemy metod dotarcia z nasza ofertą również do niemieckojęzycznej publiczności. 20.09. br. miało miejsce spotkanie w kościele zamkowym w Altlandsberg spotkanie niemieckiego Związku Turystycznego Odra-Szprewa, w którym wzięli udział liczni przedstawiciele branży turystycznej powiatu Märkisch-Oderland.

Dział: Aktualności

Strona internetowa MTK w standardzie WCAG

czwartek, 21 wrzesień 2017 12:37

Od czerwca 2015 r. publiczne strony internetowe powinny być w pełni dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Dotyczy także grup osób mających np. problemy ze wzrokiem, osób starszych, słabo czytających, czy słabo znających język polski.

Dział: Aktualności

Pieszy Francuz w twierdzy

czwartek, 21 wrzesień 2017 12:33

W miniony weekend odwiedził naszą twierdzę osobliwy gość. W siedzibie Muzeum, a następnie w Bramie Berlińskiej pojawił się pewien Francuz, jak okazało się przemierzający na pieszo Europę na trasie Lillebonne (okolice Hawru w Normandii) – Moskwa. Trasę o długości 2 900 km zamierza pokonać w 30 dni. Gerard Bertin, bo tak brzmi nazwisko wędrowca, przekroczył 16 września granicę Polski w Kostrzynie i pierwsze kroki skierował do naszego muzeum.

Dział: Aktualności

Fragment portalu z Delfinami w Bastionie Filip

wtorek, 19 wrzesień 2017 14:26

Jak kilka dni temu informowaliśmy, udało nam się pozyskać do naszych zbiorów fragment jednego z portali wysadzonego kostrzyńskiego zamku. Po analizie materiałów źródłowych możemy bez cienia wątpliwości potwierdzić, że chodzi o tzw. portal z Delfinami zdobiący wejście do wieży zamkowej w północnym skrzydle zamku.

Dział: Aktualności

Droga krzyżowa na Starówce

wtorek, 19 wrzesień 2017 14:24

Co roku we wrześniu na kostrzyńskie Stare Miasto przybywają od kilku lat wierni obu naszych katolickich parafii w celu uczestniczenia w tradycyjnej Drodze Krzyżowej. W minioną niedzielę 17.09. pojawiło się ok. 140 osób biorących udział w nabożeństwie pod przewodnictwem ks. prałata dra Wojciecha Skóry – proboszcza parafii pw. NMP Matki Kościoła, w czym wspomagał go swoim śpiewem organista p. Tadeusz Bluma.

Dział: Aktualności

Seminarium niemieckich historyków

wtorek, 19 wrzesień 2017 14:23

W minioną sobotę 16.09. Muzeum Twierdzy gościło w swoich podwojach niemieckich miłośników historii, którzy zorganizowali właśnie w Kostrzynie spotkanie założycielskie swojego stowarzyszenia zajmującego się tematyką walk w 1945 r. w rejonie Odry i Szprewy.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 3