Artykuły filtrowane wg daty: kwiecień 2017 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Walne zebranie muzealników lubuskich

środa, 26 kwiecień 2017 14:09

W dniu 24.04. br. w Zielonej Górze miało miejsce Walne Zgromadzenie Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Do Muzeum Ziemi Lubuskiej zawitało ponad 20 przedstawicieli muzeów lubuskich. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę.

Dział: Aktualności

Legitymacja pracownika MTK

środa, 26 kwiecień 2017 14:08

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zatrudnia łącznie 9 pracowników merytorycznych i 2 gospodarczych. Większość z nas wywodzi się z Kostrzyna i jest znana choćby z widzenia wielu mieszkańcom naszego miasta, jednakże dla odwiedzających nas turystów z całego kraju i zagranicy jesteśmy raczej obcy.

Dział: Aktualności

MTK na Lubuskie Tour 2017

środa, 26 kwiecień 2017 14:07

W dniach 22-23 kwietnia w Gorzowie miała miejsce czwarta już edycja targów organizowanych przez Radio Plus pod nazwą „Lubuskie Tour”. Impreza miała miejsce w galerii NoVa Park i zgromadziła wystawców, głównie z północnej części województwa lubuskiego. Miasto Kostrzyn nad Odrą reprezentowane było podobnie jak przed rokiem na wspólnym stoisku przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz kostrzyńskie Koło Pszczelarzy.

Dział: Aktualności

Wyprawa na forty przy kapryśnej pogodzie

środa, 26 kwiecień 2017 14:05

W minioną sobotę, tydzień wcześniej niż planowano, wystartował nasz sezon wycieczkowy. Spowodowane było odwołaniem manewrów militarnych organizowanych przez Fort Gorgast przy udziale Muzeum Twierdzy. Czuliśmy się zobligowani zaproponować miłośnikom fortyfikacji coś w zamian. Nasza pierwsza tegoroczna wyprawa wiodła szlakiem fortów zewnętrznych kostrzyńskiej twierdzy.

Dział: Aktualności

W bezskutecznym oczekiwaniu na grupę…

środa, 26 kwiecień 2017 14:04

Ławki, stoły i siedziska w pogotowiu, przewodnicy zarezerwowani, drewno na ognisko przygotowane, tylko zamawiającego brak... Taki niestety obrazek miał miejsce na Starym Mieście w minioną sobotę, 22 kwietnia. Rzadko się nam zdarzają tego typu przypadki, jednakże nie chcemy wzruszyć ramionami i przejść nad tym do porządku dziennego. Tym bardziej, że organizatorem było jedno z kostrzyńskich stowarzyszeń.

Dział: Aktualności

Nowa Ameryka to nazwa regionu w ujściu Warty. W XVIII wieku tutejsze bagna i mokradła osuszono i powstał cały szmat nowego lądu, gotowego do zasiedlenia. Przybywali tu m.in. osadnicy olęderscy, zaznajomieni z życiem w „wodnym” środowisku. Nowo powstającym wsiom nadawano nazwy miejsc znanych ze Stanów Zjednoczonych – Pennsylvania, Maryland, New York – aby nawiązać do mitu „pionierów” Dzikiego Zachodu.

Dział: Aktualności

Leutnant Klaus Hellmann w Muzeum Twierdzy

czwartek, 13 kwiecień 2017 08:31

11 kwietnia br. złożył w Muzeum wizytę jeden z ostatnich żyjących uczestników walk o Kostrzyn w 1945 r. (obecnie 93-latek), ówcześnie dowódca kompanii KM 50 Zapasowego Batalionu Grenadierów Pancernych w stopniu porucznika.

Dział: Aktualności

Zamiast manewrów – wycieczka

poniedziałek, 10 kwiecień 2017 15:37

Zgodnie z obietnicą proponujemy Państwu w miejsce zaplanowanych, a odwołanych przez głównych organizatorów manewrów militarnych, wycieczkę po fortach zewnętrznych kostrzyńskiej twierdzy. W jej ramach uczestnicy odwiedzą forty w Czarnowie i Żabicach (Fort Sarbinowo nie jest niestety dostępny), fort Nowe Dzieło oraz mniejsze obiekty militarne na trasie.

Dział: Aktualności

Okres spotkań za nami

poniedziałek, 10 kwiecień 2017 15:37

Finalne efekty naszej pracy poprzedzone są całą serią wcześniejszych rozmów, ustaleń, pism, spotkań, których nie są zauważalne dla obserwatorów zewnętrznych. Tymczasem nic się nie dzieje „samo z siebie”. Często wydawać by się mogło proste i skromne wydarzenie (np. otwarcie wystawy, wycieczka, wieczór autorski itp.) skrywają w sobie spory nakład pracy i środków.

Dział: Aktualności

Zlot Poszukiwaczy Grupy Zachód zakończony

poniedziałek, 10 kwiecień 2017 15:36

W sobotę 8 kwietnia br. na terenie Kostrzyna miał miejsce zlot Poszukiwaczy z Grupy Zachód. Był to pierwszy formalny zlot tej grupy. Na początek uczestnicy odbyli wycieczkę po Starym Mieście i zwiedzili ekspozycję w Bastionie Filip. Zostali też poinformowani o działalności MTK i współpracy naszego muzeum z lokalnymi eksploratorami.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2