kwiecień 2016 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Niezwykła uroczystość w Łomnicy

piątek, 29 kwiecień 2016 08:35

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2012 r. przy kostrzyńskim zamku znaleźliśmy wiele interesujących przedmiotów, wśród nich pięć gwoździ pamiątkowych pochodzących z chorągwi Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Łomnicy pod Zbąszyniem.

"Dzień Głazu" w Moryniu

czwartek, 28 kwiecień 2016 08:28

Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie ogranicza się ze swoimi działaniami edukacyjnymi tylko do terenu naszego miasta. Często z naszą ofertą wychodzimy na zewnątrz (prelekcje, seminaria itp.).

Kolejna prezentacja archeologiczna

środa, 27 kwiecień 2016 08:23

Pracownicy Muzeum Twierdzy oprócz wykonywania bieżących obowiązków zajmują się również pracą badawczą. Jej wyniki chętnie prezentujemy na zewnątrz i są one przyjmowane z uznaniem i zainteresowaniem w gremiach naukowych.

Uzupełnienia ekspozycji

czwartek, 21 kwiecień 2016 11:34

Mikroklimat Bastionu Filip nie służy eksponatom prezentowanym na naszej ekspozycji. "Martwy sezon" turystyczny (choć praktycznie przez cały rok odwiedzają nas turyści) wykorzystujemy więc na naprawy, drobne renowacje posezonowe, konserwację eksponatów, ale również na uzupełnianie ekspozycji.

Wycieczka do Fortu Gorgast

czwartek, 21 kwiecień 2016 10:56

Pierwsza tegoroczna wycieczka za nami, a kolejna już tuż, tuż. Tym razem udamy się na inspekcję do Fortu Gorgast, który stanowi jedna z dzieł obronnych na przedpolu rdzenia twierdzy Kostrzyn. Przewodnikiem będzie nasz muzealny specjalista od spraw fortyfikacji Marcin Wichrowski.

Lubuskie Tour 2016

czwartek, 21 kwiecień 2016 10:41

W dniach 16-17 kwietnia w Centrum Handlowym Nova Park w Gorzowie Wlkp. odbyła się III edycja targów Lubuskie Tour, których organizatorem było Radio Plus Gorzów. Nasze miasto reprezentowane było tym razem na wspólnym stoisku przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Skansen Pszczelarski (który od kilku lat obecny jest również na obchodach Dni Twierdzy).

Wycieczka do "Prochowni"

czwartek, 21 kwiecień 2016 10:29

W dniu 16 kwietnia 2016 roku odbyła się pierwsza tegoroczna zorganizowana przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn wycieczka muzealna. Jej celem był plac ćwiczeń pionierów w lesie przy szosie szczecińskiej. Na miejscu spotkania pod stadionem MOSiR stawiło się prawie dwudziestu uczestników.

MTK na "Lubuskie Tour" w Gorzowie

czwartek, 14 kwiecień 2016 10:14

W najbliższy weekend (16-17.04.) w Gorzowie odbędzie się trzecia edycja targów regionalnych "Lubuskie Tour". Kostrzyn nad Odrą reprezentowany będzie na wspólnym stoisku przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Skansen-Pasiekę Dydaktyczno-Hodowlaną, która przygotowała warsztaty pszczelarskie.

PRL-owskie tablice w Bastionie Filip

czwartek, 14 kwiecień 2016 10:10

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zajmuje się głównie historią miasta-twierdzy, ale nie stroni również od innych tematów, w tym najnowszej historii Kostrzyna. W ostatnim czasie udało nam się pozyskać i zabezpieczyć część tablic pamiątkowych eksponowanych niegdyś na obiektach użyteczności publicznej czy pomnikach. Niestety, część przepadła, być może bezpowrotnie.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

czwartek, 14 kwiecień 2016 10:06

Tegoroczne wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków miały miejsce 15.04. na zamku w Międzyrzeczu i połączone były z 70-leciem Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.